› Społeczeństwo
10:45 / 22.06.2017

Uwaga! Burze nad Wielkopolską

Uwaga! Burze nad Wielkopolską

fot. M. Słomianny

Dziś w nocy, a możliwe, że także już wieczorem możemy spodziewać się gwałtownych burz połączonych z intensywnymi opadami deszczu.

Jak informują synoptycy najsilniejsze nawałnice prognozowane są na południowym zachodzie i zachodzie kraju - tutaj porywy wiatru osiągać mogą do 90 - 100 km/h, a miejscami opady deszczu w trakcie burzy mogą przekraczać 20 - 30 mm/h.

Komunikat ostrzegawczy wystosowali także Polscy Łowcy Burz, którzy na swoim profilu na facebooku opublikowali komunikat:

Ostrzegamy, że w nocy z czwartku na piątek (a być może już w godzinach wieczornych w czwartek) nad zachodnią częścią Polski dojdzie do znacznego pogorszenia się warunków pogodowych. Znad Niemiec w kierunku naszego kraju będzie przemieszczać się strefa silnej chwiejności troposfery. Wskaźnik CAPE w Niemczech w czwartek dzień będzie wynosić 2000-3000 J/kg. Gdy strefa chwiejności wkroczy do Polski, CAPE będzie osiągać około 1000-2000 J/kg. Ponadto z zachodu na wschód będzie się przemieszczać niewielka, lecz dość ostra krótka fala górna, która będzie wzmagać proces formowania się burz i ich organizacji. Pojawi się silny wiatr w środkowych partiach troposfery, przez co znacznie wzrosną wartości pionowego ścinania wiatru. Pojawi się też podwyższona wartość Storm Relative Helicity (skrętność burzowa) - piszą ostrzegając.

 

 

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%