› Aktualności
12:24 / 24.06.2017

Spodziewaj się listu z ZUS-u

Spodziewaj się listu z ZUS-u

Do prawie 2 milionów osób w Wielkopolsce trafi w najbliższym czasie list z ZUS-u. Nie należy się jednak go obawiać. Znajdować się w nim będzie „Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego” (IOSKU). W całej Polsce taką informację otrzyma prawie 19 milionów ludzi.

 

IOSKU to nic innego jak dokładny opis stanu finansowego konta emerytalnego, na 31 grudnia 2016 r., osób z powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych, za które trafiła na konto przynajmniej jedna składka. Przedstawia sumę wszystkich zwaloryzowanych składek oraz kapitału początkowego, a także wskazanie ile składek zgromadzonych jest na subkoncie w ZUS, a ile trafiło do otwartego funduszu emerytalnego (jeżeli ktoś jest członkiem OFE). Informacja pokazuje również wpływ składek emerytalnych, miesiąc po miesiącu, w całym 2016 r - informuje Marlena Nowicka, regionalna rzecznik prasowa ZUS-u.

Korespondencja ma być rozesłana do końca sierpnia.

 

Poniżej informacja ZUS

Osoby, które mają 35 lat lub więcej z IOSKU mogą się dowiedzieć o wysokości swojej hipotetycznej emerytury w dwóch wariantach: gdyby już do emerytury nie pracowali tylko bazowali na składkach dotychczas zebranych oraz gdyby pracowali i odprowadzali składki w średniej wysokości dotychczasowych wpłat. Dodatkowe dwa warianty uwzględniają ponadto w emeryturze także składki z subkonta w ZUS. Rzecz ważna: wyliczenia dotyczą obecnie obowiązującego wieku emerytalnego, nie zaś tego, który będzie obowiązywał od 1 października.

W IOSKU, obok wszystkich danych liczbowych i matematycznych obliczeń, mamy również informację o tym, jakie konkretne świadczenia przysługują z ZUS, gdy opłacamy składki na ubezpieczenia społeczne.

Informacja jest pisana prostym językiem, a dodatkowo zawiera instrukcję jak czytać poszczególne pozycje danych.

Osoby, które mają zarejestrowany profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, dane zawarte w informacji mają udostępniane na swoim profilu. Jeżeli mamy profil na PUE na bieżąco możemy śledzić stan swojego konta emerytalnego.

0
1
oceń tekst 1 głosów 0%