Policjanci do ministra: Ewidentne zaniedbanie bezpieczeństwa funkcjonariuszy

Opublikowano:
Autor:

Policjanci do ministra: Ewidentne zaniedbanie bezpieczeństwa funkcjonariuszy  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Policja Wielkopolska. Związek Zawodowy Policjantów. Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego

 

W ostatnich dniach Polskę obiegła informacja związana z policyjną interwencją w Kole. Tam jeden z funkcjonariuszy wyjął i wycelował pistolet w mężczyzn, którzy nie chcieli się poddać kontroli.

 

Sprawę wyjaśnia między innymi Biuro Spraw Wewnętrznych Policji. Miejscowa komenda stoi na stanowisku, że film, który dokumentuje interwencję od pewnego momentu, nie pokazuje całej prawdy o zajściu.

 

Tymczasem policyjni związkowcy uważają, że następuje wzrost agresywnych zachowań wobec funkcjonariuszy, a ich pokłosiem mogą być właśnie takie przypadki. Związkowcy domagają się zdecydowanej reakcji ze strony Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

„Już w 2010 roku Zarząd wystąpił do Komendanta Głównego Policji z wnioskiem o przeprowadzenie w mediach kampanii społecznej edukującej obywateli o prawach jak również obowiązkach w przypadku gdy policjantka lub policjant podejmuje w ich obecności działania w imieniu polskiego Państwa” – piszą w oświadczeniu.

 

Całość dostępna poniżej.

 

W ostatnich latach Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego obserwuje wzrost agresywnych zachowań wobec policjantów, którzy codziennie z narażeniem życia i zdrowia dbają o bezpieczeństwo Polaków.

Już w 2010 roku Zarząd wystąpił do Komendanta Głównego Policji z wnioskiem o przeprowadzenie w mediach kampanii społecznej edukującej obywateli o prawach jak również obowiązkach w przypadku gdy policjantka lub policjant podejmuje w ich obecności działania w imieniu polskiego Państwa.

Mimo upływu kilku lat i kolejnych wniosków NSZZ Policjantów w tej sprawie pomysł ten nie został wprowadzony w życie, co traktujemy jako ewidentne zaniedbanie ze strony osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo funkcjonariuszy polskiej Policji.

Policjanci mimo niskiego statusu materialnego, wielu wyrzeczeń, nowych wyzwań i zrozumiałej kontroli społecznej, dzięki ogromnemu wysiłkowi stworzyli naszym rodakom bardzo bezpieczne warunki funkcjonowania w swoim otoczeniu.

Zarząd Wojewódzki z niepokojem obserwuje bardzo agresywne postawy części przedstawicieli ruchów narodowych, nacjonalistycznych i pseudokibiców, które nie spotykają się zawsze z jednoznaczną krytyką ze strony władz państwowych, wręcz przeciwnie są nawet z nieznanych nam powodów często usprawiedliwiane jako element walki politycznej. Taka sytuacja prowadzi w rzeczywistości do wzrostu zachowań agresywnych również innych osób, które obserwując to co się dzieje na arenie politycznej mają przekonanie o swojej bezkarności i często prowokują funkcjonariuszy, aby przekazać opinii publicznej sygnał o brutalności (porównywanie policjantów do ZOMO) lub braku profesjonalizmu.

W takich oto warunkach codziennie funkcjonariusze podejmują w skali kraju tysiące interwencji mając na uwadze głównie dbałość o bezpieczeństwo. Pojawiające się w "sieci" nagrania dot. przebiegu podejmowanych czynności służbowych, często niepełne, zmanipulowane lub spowodowane prowokacją nie mogą stanowić podstawy w wielu wypadkach do bezrefleksyjnej krytyki naszej Formacji.

W ocenie Zarządu musi powstać przekonanie w świadomości nas wszystkich, że policjant reprezentuje Państwo polskie, działa w jego imieniu i dlatego należy się podporządkować jego poleceniom gdy wykonuje bardzo odpowiedzialne obarczone dużym ryzykiem zadania służbowe. W tak dużej grupie zawodowej mogą się pojawiać błędy czy też nieprawidłowości, które zawsze są szczegółowo wyjaśnianie przez właściwe służby oraz prokuraturę, aby się nie powtórzyły. Jednak na ich bazie nie można dopuścić do tworzenia w społeczeństwie przyzwolenia na atakowanie, znieważanie, zniesławianie lub prowokowanie policjantów.

Takie zachowanie jako ewidentnie sprzeczne z prawem i musi się spotkać ze zdecydowaną reakcją organów wymiaru sprawiedliwości, tak aby funkcjonariusze mieli pełne przekonanie ze stoi za nimi Państwo.

Najwyższy czas, aby Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendant Główny Policji podjęli działania w kierunku wprowadzenia w życie kampanii edukacyjnej w mediach publicznych i komercyjnych, która z jednej strony zapewne przyczyni się do ograniczenia agresji wobec funkcjonariuszy Policji, z drugiej zaś strony da każdemu Polakowi wiedzę o jego prawach i obowiązkach w kontaktach z funkcjonariuszami Policji.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE