10:28 / 29.06.2019

Metr od tragedii. Wjechała pod opuszczające się rogatki [AKTUALIZACJA] [ZDJĘCIA]

Metr od tragedii. Wjechała pod opuszczające się rogatki [AKTUALIZACJA] [ZDJĘCIA]

fot. Internauta jarocinska.pl

Kobieta wjechała samochodem pod opuszczające się rogatki na przejeździe kolejowym.

 

 

- Głupota – tak jednym słowem podsumowuje to, co zobaczył na przejeździe kolejowym pan Andrzej.

To on przesłał nam zdjęcia ze zdarzenia, które miało miejsce w czwartek po południu w Zakrzewie (gm. Jarocin). Widać na nich mazdę, która wjechała pod rogatkę. Urządzenie zatrzymało się na dachu pojazdu, którego przód jest już na przejeździe. 

 

 

To już nie pierwsza groźna sytuacja w tym miejscu skrzyżowania drogi powiatowej ze szlakiem kolejowym [ZOBACZ TUTAJ].

 

 

Z relacji naszego mieszkańca wynika, że kierująca białą mazdą kobieta postanowiła kontynuować jazdę… mimo opuszczających się rogatek i działajacych sygnalizatorów. 

- Auto wjechało pod rogatkę, dopiero wtedy się zatrzymało. Pociąg nadjechał z lewej. A później mamy wypadki – zaznacza nasz rozmówca.

 

 

Jak udało nam się dowiedzieć, mazdą podróżowała starsza, około 60-letnia kobieta. Na szczęście nie doszło do kolizji z przejeżdżającym składem, który jechał w kierunku Jarocina.

 

 

Rogatki na tym przejeździe obsługiwane są od kilku lat automatycznie. Skrzyżowanie jest też monitorowane.

 

Zadaliśmy pytania rzecznikowi PKP Polskich Linii Kolejowych czy odnotowano incydent, a także czy przewoźnik zgłosi fakt policji. Czekamy na odpowiedź od Radosława Śledzińskiego.

Będziemy również starali się o pozyskanie nagrania z monitoringu. 

 

[AKTUALIZACJA, poniedzałek - 1 lipca]

 

Otrzymaliśmy właśnie odpowiedź i komentarz Radosława Śledzińskiego z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Przejazd kolejowo-drogowy w miejscowości Zakrzew jest wyposażony w monitoring. Zdarzenie zostało zarejestrowane przez kamery. Zgodnie z procedurą, zostanie przekazane policji, która podejmie decyzję o ewentualnym prowadzeniu dalszych czynności w tej sprawie.

Chciałbym przypomnieć, że zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, pulsujące, czerwone światła ustawione przez przejazdem kolejowo-drogowym, bezwzględnie zabraniają wjazdu na skrzyżowanie torów z drogami. Kierowcy powinni także zachować szczególną ostrożność za każdym razem, gdy zbliżają się do przejazdu kolejowo-drogowego. Nakazują to także znaki ostrzegawcze, informujące o skrzyżowaniu, które są ustawione po obu stronach każdego przejazdu.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. konsekwentnie apelują o zachowanie bezpieczeństwa przed przejazdami kolejowo-drogowymi. W tym celu prowadzimy także akcję „Bezpieczny przejazd - szlaban na ryzyko!”. W jej ramach rozdajemy ulotki, edukujemy kierowców i instruktorów nauki jazdy, spotykamy się z przedszkolakami oraz uczniami. W celu zwiększenia bezpieczeństwa w 2018r. oznakowaliśmy wszystkie przejazdy w Polsce żółtymi naklejkami. Prawie 28 tys. naklejek znalazło się na słupkach rogatek lub wewnętrznej stronie krzyży św. Andrzeja. Na naklejkach można znaleźć indywidualny numer przejazdu, numer alarmowy 112 oraz numer awaryjny. Z tych informacji należy korzystać w przypadku wystąpienia zagrożenia lub usterki na przejeździe. Do tej pory z żółtej naklejki skorzystano ponad 800 razy, blisko w 80 przypadkach wstrzymano ruch pociągów.

Więcej informacji o #ŻółtaNaklejkaPLK znajdzie Pan na stronie: www.bezpieczny-przejazd.pl/o-kampanii/zoltanaklejkaplk/.

 

 

Czy rowerzyści mogą jeździć po chodniku [ZOBACZ TUTAJ]  

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.  

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 3