› Zdrowie i uroda
09:25 / 27.06.2019

Jarocin:Specjalista medycyny estetycznej już przyjmuje.

Jarocin:Specjalista medycyny estetycznej już przyjmuje.

Podjęcie decyzji o jakiejkolwiek ingerencji w nasze ciało nie jest sprawą łatwą. Robimy to z różnych powodów: chcemy lepiej wyglądać, ale także wyleczyć schorzenia.Nieważne, z jakiego powodu decydujesz się na zabieg, musisz pamiętać o kilku zasadach i nie eksperymentować, bo negatywne konsekwencje mogą być czasami nieodwracalne. 

Pierwsza zasada - kwalifikacje specjalisty

Zanim wybierzesz się do gabinetu, sprawdź kompetencje specjalisty. Prawo do wykonywania zabiegów z zakresu medycyny estetycznej powinno być poparte odpowiednimi kwalifikacjami potwierdzonymi certyfikatem.

- Konsekwencje źle wykonywanego jakiegokolwiek zabiegu z  zakresu usług określanych mianem medycyna estetyczną. mogą być nieodwracalne - mówi doktor Maciej Lichaj. - Jak sama nazwa wskazuje, żeby wykonywać określone czynności z tego zakresu, trzeba być lekarzem. Mało tego, trzeba cały czas się dokształcać, zdobywać uprawnienia na obsługę  nowych urządzeń. Laser to nie zabawka! W czasie siedemnastu lat doświadczenia, wielokrotnie ratowałem osoby, które zostały skrzywdzone źle wykonanym zabiegiem.

Zanim wybierzesz - sprawdź

Toksyna botulinowa, potocznie zwana botoksem, jest w Polsce lekiem i znajduje się w specjalnym rejestrze i  w  związku z  tym może być podawana w  określonych jednostkach chorobowych. Według polskiego prawa, lek ma prawo podać tylko lekarz, bądź pielęgniarka na pisemną prośbę lekarza, pod jego kontrolą. Czyli zgodnie z prawem potoczne „ostrzyknięcie ust kwasem” powinno odbywać się tylko w taki sposób.

 

- Jeżeli ja powiększę komuś usta, to moje działanie nie kończy się na zrobieniu zabiegu i pobraniu opłaty - mówi doktor Lichaj. - To dodatkowo  wizyta kontrolna po 3-4 tygodniach. Ale gdyby przez rok, bo tyle mniej więcej działają preparaty, coś się działo, to ja nadal jestem za to odpowiedzialny. Miałem kiedyś pacjentkę, która poszła do gabinetu na oczyszczanie twarzy. Przed takim zabiegiem trzeba twarz rozgrzać no i… pani została dotkliwie poparzona. Z tymi ranami trafiła do mnie na leczenie. Za sprzęt w gabinecie odpowiada jego właściciel. Sprzęt musi być systematycznie sprawdzany i serwisowany, bo inaczej może bardziej zaszkodzić niż pomóc- dodaje.

Nie ma jednego idealnego zabiegu

Dla kogoś, kto ma jakiś problem z zakresu działań medycyny estetycznej, nie istnieje jeden „złoty” zabieg, który go rozwiąże. Aby tak naprawdę pomóc kompleksowo, trzeba  umiejętnie połączyć szereg zabiegów i dzięki temu osiągnąć najlepszy efekt.  

- Nigdy nie powiem pacjentce, pani to wszystko „załatwimy” tylko wypełniaczami, laserem albo botoksem. Nie ma takiego jednego zabiegu. To w pełni kontrolowany proces, odpowiednio zaplanowanych działań. Tylko wtedy to ma sens i przynosi najlepsze i długotrwałe efekty - mówi doktor Lichaj.

Medycyna estetyczna to nie wehikuł czas

Lekarz nikomu nie zmieni PESEL-u, może natomiast swoją wiedzą i  umiejętnościami  sprawić to, że kobieta w danym wieku będzie wyglądała dobrze lub bardzo dobrze jak na swój wiek. Cała medycyna estetyczna, ale także wszystkie inne działania z zakresu pielęgnacji i makijażu zmierzają w kierunku jak najbardziej naturalnego i zdrowego wyglądu. Dobrze o tym pamiętać wybierając się na określone zabiegi, łatwiej nam wtedy sprecyzować oczekiwania i uzgodnić z lekarzem działania. 

Zabieg zawsze powinien być poprzedzony wywiadem lekarskim 

Profesjonalnie przeprowadzona konsultacja lekarska przed zabiegiem to połowa sukcesu. Dr Lichaj uważa, że dzięki temu nie musimy od razu dyskwalifikować np. osób po przebytym nowotworze czy z cukrzycą. Jeśli proces leczenia się zakończył, pacjent nie jest w trakcie chemioterapii czy naświetlań, to też powinniśmy dać mu szansę. Jeśli zasadnicza choroba jest wyleczona, zostało sprawdzone, czy przyjmowane leki nie wejdą w interakcje z preparatami, to wtedy działania są możliwe.  Dlatego do doboru odpowiedniego zabiegu trzeba mieć wiedzę medyczną. 

 

Dzięki temu pacjent może dostać kilka opcji do wyboru, różnych wariantów zabiegów również dostosowanych do jego możliwości finansowych. - Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej mają na celu nie tylko poprawianie wyglądu, często jest to proces leczenia trudno gojących się ran, usuwania blizn. Często także pomagam przywracać pacjentowi komfort życia, minimalizuję jego poziom stresu wynikający np. z braku samoakceptacji lub bardzo niskiej samooceny - mówi doktor Lichaj.


dr Maciej Lichaj przyjmuje w:
Jarocin, Salon Dori Diamond ul. Wrocławska 26
Łęczyca, MEDPARK Wielkopolskie Centrum Zdrowia, ul. Dworcowa 3, 62-051 Łęczyca

tel. 512 019 262

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%