› Różne
09:24 / 16.08.2019

Jakie są obowiązki doradcy kredytowego?

 Jakie są obowiązki doradcy kredytowego?

Mylnie przez niektórych postrzegany jako oszust i naciągacz, który pracuje tylko po to, bo wycisnąć z klientów jak największą prowizję bez uwzględnienia ich potrzeb i oczekiwań. Tymczasem praca doradcy kredytowego wiąże się z wieloma obostrzeniami, więc naprawdę nie ma powodów, by w razie potrzeby unikać jego usług. Tylko czym właściwie zajmuje się doradca kredytowy? Jakie są jego obowiązki i na jakiej zasadzie współpracuje z bankami?

 

Zarys stanowiska doradcy kredytowego

Po stronie doradcy kredytowego jest research, pomoc w wyborze i uzyskaniu akceptacji wniosku kredytowego. Najlepiej, by kredyt był najbardziej optymalny, a w tym pomoże fakt, że doradca ma wgląd do najnowszych ofert wielu banków, dlatego jest w stanie dostosować kredyt do naszych potrzeb i preferencji. Nikt z lekką ręką nie zobowiązuje się w banku na kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy złotych. To są bardzo poważne decyzje, ważące niekiedy na całym życiu kredytobiorców, dlatego warto mieć przy sobie kogoś, kto jest w tym ekspertem i pomoże w podjęciu tak ważnej decyzji. Przeczytaj również: https://blogkredytowy.pl/kredyt-na-budowe-domu/

Dla doradcy dobro klienta jest bardzo ważne. Dlatego między innymi porównuje oferty banków, wskazując na wady i zalety poszczególnych opcji. Ważna jest długość spłacania kredytu, wysokość rat i wkład własny – to wszystko doradca ma na uwadze, szukając najbardziej odpowiedniej oferty. Doradca towarzyszy klientowi od samego pomysłu na wzięcie kredytu, załatwia część formalności, umowy przedwstępne, a także wszelkie dokumenty między bankiem, deweloperem i doradcą. To oszczędza klientom mnóstwa nerwów i straconego czasu. Doradca pozostaje do dyspozycji klienta nie tylko do momentu podpisania umowy w banku, ale i po uruchomieniu kredytu, wspierając swoją wiedzą i doświadczeniem. Sprawdzony doradca finansowy może także zaproponować rozwiązania finansowe na przyszłość, na przykład szereg ubezpieczeń dla najbliższych.

 

Sekret pracy doradców kredytowych

Wiele osób może się zastanawiać, jak to jest możliwe, że doradca nie może pobierać żadnej prowizji od klienta, nie jest powiązany z żadnym bankiem, ponosi koszty związane ze spotkaniami, telefonami, wysyłką dokumentów, a mimo to opłaca mu się taka praca. Sęk tkwi w rozliczeniu między bankiem a doradcą – jeśli nasza współpraca z doradcą zostanie pomyślnie zwieńczona podpisaniem umowy z bankiem, doradca otrzyma gratyfikację finansową od banku. Generalnie założenie jest takie, że oferta przedstawiania klientom indywidualnym i doradcom nie może się różnić, dlatego nie musimy się obawiać żadnych ukrytych kosztów czy prowizji. 

Doradca jest w posiadaniu potrzebnej wiedzy, doświadczenia i dostępnych narzędzi, dzięki którym może tworzyć symulacje kredytów, które będą adekwatne do możliwości i preferencji klientów. Dostajemy je w przystępnej formie, zazwyczaj w formie tabeli, gdzie łatwo jest ze sobą porównać wszelkie zmienne w różnych bankach. W ofercie każdego banku może być dużo różnych zastrzeżeń, których nie bylibyśmy świadomi bez współpracy z doradcą (np. wymogi posiadania konta w danym banku lub ciągłość wpływów i transakcji na koncie w celu utrzymania atrakcyjnego dla klienta oprocentowania). Dzięki doradcy możemy efektywnie i szybko załatwić formalności kredytowe. Współpraca ze specjalistą może też zaowocować rozwiązaniami dodatkowymi jak np. ubezpieczenie na życie lub ubezpieczenie domu, które i tak bardzo często można lub trzeba przedłożyć w banku. 

 

Mniej czasu, więcej spokoju

Przed podjęciem współpracy z doradcą kredytowym, warto zwrócić uwagę na jego doświadczenie i staż pracy. Profesjonalista w swoim fachu zapewni nam dostęp do najlepszych ofert w krótkim czasie wraz z omówieniem różnic i warunków kredytowania. To pomoże dokonać wyboru, uspokoi nerwy towarzyszące przy tak ważnej życiowej decyzji i zaoszczędzi mnóstwo czasu, ponieważ to doradca, a nie my, będzie zobowiązany do wielu wizyt w oddziałach banku. Dzięki temu, że wnioskowanie o kredyty to dla doradcy codzienność, wie on, w którym banku cały proces trwa krótko, a w którym formalności mogą ciągnąć się miesiącami. Wie też, który bank dysponuje rozwiązaniami mobilnymi, a który jest miłośnikiem papierologii. Ma też dla nas garść porad na start.

Doradca ma również wpływ na to, jak wygląda oferta dedykowana w przypadku starania się o kredyt niestandardowy czy wyjątkowo sprzyjający. Zarówno klientom jak i bankom zależy na efektywnej współpracy z doradcami, zatem może być tak, że podczas takiej współpracy dostaniemy jakieś niepisane wcześniej benefity. Bank także jest spokojny, kiedy w grę wchodzi współpraca z doradcą – pewne jest, że wszystkie dokumenty wypełnione są poprawnie, nie ma konieczności dokonywania poprawek, więc czas oszczędza nie tylko klient, ale również sam bank.

 

Dlaczego warto podjąć współpracę z doradcą kredytowym? Fakt zaciągania się na ogromne pieniądze w banku bywa stresujący. Dzięki takiej kooperacji zyskujemy czas oraz korzystne warunki kredytowe, a pozbywamy się wątpliwości, obaw związanych z ofertami banków, z formalnościami czy dokumentami. Korzystanie z usług zaufanego doradcy do gwarancja tego, że cały proces wnioskowania o kredyt przebiegnie spokojnie i bez zbędnych komplikacji. Co najważniejsze – nasza współpraca z doradcą nie musi się kończyć podpisaniem umowy w banku. Może nam on pomóc w przyszłości z innymi produktami finansowymi. 

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%