› Daj znać
17:53 / 20.11.2018

Trwa mobilizacja w jarocińskiej jednostce: "Jakby wybuchła wojna"

Trwa mobilizacja w jarocińskiej jednostce:

fot. Materiały 16jbrl

Jarocin. 16 jarociński batalion remontu lotnisk. Alarm w jarocińskim batalionie. Mobilizacja w jednostce w Jarocinie

 

W 16 jarocińskim batalionie remontu lotnisk ogłoszono pełną mobilizację. Od rana informują nas o tym mieszkańcy, którzy otrzymali wezwania do zgłoszenie się w jednostce wojskowej.

 

- Kilka lat temu odbyłem służbę i nie spodziewałem się żadnego wezwania, a tu nagle pismo i 24 godziny na stawienie się. Jak nie, to podobno może żandarmeria doprowadzić – tłumaczy portalowi jeden z mieszkańców.

 

Z kolei pan Tomasz napisał do nas na DAJ ZNAĆ. - Co się dzieje, że dostałem nakaz natychmiastowego stawienia się w jednostce wojskowej w Jarocinie? Jakaś mobilizacja czy coś? Przecież ja mam pracę – zauważa. 

Z nieoficjalnych informacji wynika, że mobilizację zarządziło dowództwo. Alarm ogłoszono wczoraj i od wieczora trwa koszarowanie. Wielu żołnierzy służących na co dzień w batalionie nie przeżyło wcześniej ćwiczeń o podobnym charakterze.

 

- Ćwiczenia wyglądają, jakby naprawdę wybuchała wojna. Ściągają nie tylko ludzi z cywila, ale też np. pojazdy, które są w zagospodarowaniu wojska - tłumaczy nam anonimowo były żołnierz zawodowy.

 

Z niepotwierdzonych informacji wynika, że mobilizacja dotyczy mężczyzn z roczników 1988 do 1990. Osoby, które otrzymały wezwanie z Wojskowej Komendy Uzupełnień mają 24 godziny na stawienie się w batalionie. Dotyczy to nie tylko mieszkańców naszego powiatu, ale również ościennych.

W batalionie rezerwiści pobierają wyposażenie i przydzielani są do poszczególnych kompanii, gdzie mają wykonywać zaplanowane ćwiczenia.

 

W ten sposób z cywila zostało powołanych kilkaset osób. Gros z nich już stawiło się w jednostce w Jarocinie. Dotyczy to nie tylko osób przeniesionych do rezerwy, ale również żołnierzy tzw. Narodowych Sił Rezerwowych. Na tę chwilę nie określono jak długo potrwa mobilizacja.

 

ZOBACZ TEŻ - Żołnierz uratował życie koledze. Został wyróżniony przez ministra [TUTAJ]

 

Portalowi nie udało się porozmawiać z rzecznikiem batalionu. Staramy się o oficjalny komentarz dowództwa w tej sprawie. Informacja będzie aktualizowana.

 

W ubiegłym tygodniu Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych przeprowadziło krajowe ćwiczenie Renegade-Sarex 18/II. Elementami przedsięwzięcia były zdarzenia dotyczące naruszenia przestrzeni powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej przez statek powietrzny o statusie Renegade, stwarzający potencjalne zagrożenie dla ludności cywilnej [ZOBACZ TUTAJ]

 

[AKTUALIZACJA 19:30]

Wojsko póki co nie udziela informacji dotyczących szczegółów prowadzonej operacji. - Na tę chwilę mogę jedynie potwierdzić, że trwają ćwiczenia - mówi ppor. Dawid Gromacki rzecznik 16 brl. 

7
0
oceń tekst 7 głosów 100%