› zwielkopolski24
06:32 / 28.07.2018

Nie zdążyliście zobaczyć najdłuższego zaćmienia Księżyca? MAMY ZDJĘCIA

Nie zdążyliście  zobaczyć najdłuższego zaćmienia Księżyca? MAMY ZDJĘCIA

fot. Marta Zaworska

Największe zaćmienie całkowite Księżyca XXI wieku. Noc zaćmienia Księżyca. Zaćmienie Księżyca w Wielkopolsce. 

 

R E K L A M A

 

Zdarzyło się w nocy z piątku na sobotę. Najdłuższe zaćmienie księżyca XXI wieku trwało niecałe 103 minuty.

Do obserwacji zaćmienia Księżyca nie potrzeba było żadnych specjalistycznych urządzeń. Poza tym astronomiczne wydarzenie  mogło obejrzeć większość mieszkańców Polski.

 

Po ilości zdjęć w sieci widać, że sporo naszych mieszkańców obserwowało to niesamowite zjawisko. Druga taka okazja nie zdarzy się już za naszego życia. ZOBACZCIE ZDJĘCIA W GALERII. Też macie swoje zdjęcia? Podzielcie się. 

 

- Księżyc wzejdzie w Polsce około godziny 20:30 i już wtedy będzie rozpoczynała się faza częściowa tego zjawiska. Na fazę całkowitą - tę najciekawszą - będziemy musieli poczekać mniej więcej do godziny 21:30 - powiedział PAP popularyzator astronomii Karol Wójcicki.

Jak wyglądało zaćmienie? Księżyc był ledwo widoczny na tle ciemnego nieba, ale można było zaobserwować jego czerwoną barwę.

Następne równie długie całkowite zaćmienie Srebrnego Globu wypadnie w 2123 roku.

27 lipca było można także zaobserwować opozycję Marsa, który znajdzie się po przeciwległej stronie Ziemi, co Słońce.

 

- Zjawisko będzie można obserwować praktycznie przez całą noc, nisko nad południowym horyzontem. Nawet ktoś, kto nigdy nie obserwował nieba, nie będzie miał problemu z rozpoznaniem, że jest to właśnie Mars, bo nie bez powodu nazywamy go Czerwoną Planetą. Mars w nocy będzie świecił bardzo silnym pomarańczowo-czerwonym blaskiem - powiedział Karol Wójcicki.

R E K L A M A
0
0
oceń tekst 0 głosów 0%
R E K L A M A

Zdjęcia ilość zdjęć 6