› zwielkopolski24
17:38 / 19.03.2020

59-letnia kobieta złamała zasady kwarantanny. Grozi jej 5 tys. zł kary!

59-letnia kobieta złamała zasady kwarantanny. Grozi jej 5 tys. zł kary!

fot. zpleszewa.pl

Wielkopolska. Większość osób, która została objęta kwarantanną w naszym kraju, stosuje się do jej zasad. Niestety, choć trudno w to uwierzyć, wczoraj miał miejsce przypadek, gdzie zasady te zostały świadomie złamane przez 59-letnią kobietę. Sytuacja taka zdarzyła się w Pleszewie.

 

 

Każdego dnia policjanci odwiedzają osoby objęte kwarantanną domową. Dzwonią do nich i pytają, jak się czują i czy czegoś im nie potrzeba.

 

- Wczoraj, 18 marca br. mundurowi zadzwonili do 59-letniej mieszkanki Pleszewa, aby potwierdzić jej obecność w mieszkaniu. Kobieta, dwa dni wcześniej powróciła z zagranicy, z tego też powodu został nałożony na nią obowiązek odbycia kwarantanny – informuje Monika Kołaska, rzecznik KPP w Pleszewie.

 

Policjanci nie zastali 59-latki w domu, gdyż wybrała się ona do sklepu na zakupy. Teraz odpowie za swoje nieodpowiedzialne zachowanie.

 

W tej sprawie policjanci przeprowadzą postępowanie w sprawie o wykroczenie z art. 116 KW, dotyczące nieprzestrzegania przez osoby podejrzane o chorobę, odpowiednich nakazów i zakazów związanych z izolacją.

 

W takim przypadku osoba może zostać ukarana grzywną w wysokości do 5000 zł!

 

CZYTAJ TAKŻE: Volkswagen zamyka swoje fabryki w Poznaniu, Swarzędzu i Wrześni [KLIKNIJ]

 

Niezależnie od tego, policjanci przekazują informacje o nieprzestrzeganiu zasad kwarantanny do Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który jest władny w prowadzonym przez siebie postępowaniu i może nałożyć na winnych grzywnę w wysokości do 5000 zł.

 

 - Ponadto, sprawa może też trafić do prokuratury, aby oceniła, czy nie doszło do popełnienia przestępstwa z art. 161 kodeksu karnego, mówiącego o narażeniu innej osoby na zarażenie. Za to przestępstwo przewidziana jest kara do roku więzienia - informuje Monika Kołaska. 

 

Przypominamy, że osoba objęta kwarantanną powinna zostać w domu, nie wychodzić nawet do pobliskiego sklepu. Gdy potrzebujemy czegoś, należy o tym powiadomić policjanta, który nas odwiedza. Nie należy nikogo wpuszczać do mieszkania i nie odwiedzać innych osób.

W przypadku, gdy mieszkamy wspólnie z innymi osobami należy ograniczyć kontakt i zachować bezpieczny odstęp, wynoszący minimum 2 metry. Oczywiście, nie zapominajmy o zachowaniu higieny.

 

11
0
oceń tekst 11 głosów 100%